Kategorie

Home

Chemie

Příprava a vlastnosti oxidu uhličitého

Příprava a vlastnosti oxidu uhličitého

Příprava a vlastnosti oxidu uhličitého

autor red. | kategorie Chemie 2. stupeň ZŠ

1         Příprava a vlastnosti oxidu uhličitého

Čas: 15 minut

1.2       Pomůcky a chemikálie

stojan, držák. síťka, frakční baňka, hadička, trubička, zátka, dělička, hodinové sklo, váhy, lžička, odměrný válec 250 cm3, kádinka, svíčka, zápalky, špejle, kahan, skleněná vana, uhličitan sodný (vápenatý), roztok HCl (w = 10 %), voda

1.3       Princip

Uhličitany poskytují reakcí s kyselinou chlorovodíkovou oxid uhličitý. Oxid uhličitý je bezbarvý plyn, těžší než vzduch, nepodporuje hoření (hasí plamen). Po otočení válce díky své hustotě neuniká do okolí a drží se u dna nádoby. Důkaz nehořlavosti oxidu uhličitého lze provádět také pomocí hořící svíčky, kterou upevníme do kádinky (100 cm3) a zapálíme. Vznikající CO2 jímejte do kádinky v blízkosti hořící svíčky. Po přidání kyseliny z děličky se vznikající oxid bude hromadit v kádince. Když objem plynu vzroste na úroveň plamene svíčky, dojde k zhasnutí plamene.

Na2CO+ 2 HCl  →  2 NaCl  +  CO2  +  H2O

CaCO3  + 2 HCl  →  CaCl+  CO2  +  H2O

1.4       Postup

Sestavte aparaturu na jímání plynu podle obrázku. Do dělící nálevky nalijte 20 cm3 10% roztoku HCl a do frakční baňky navažte 3 g Na2CO3 a baňku uzavřete zátkou, kterou prochází stopka děličky. Do skleněné vany nalijte do poloviny jejího obsahu vodu. Odměrný válec naplňte až po okraj vodou, zakryjte rukou, obraťte a ponořte pod vodu ve vaně. Trubičku na konci hadičky zaveďte do válce. Pomalu přikapávejte z děličky HCl, která okamžitě reaguje s uhličitanem za vzniku bezbarvého CO2, který jímáme pneumaticky do odměrného válce. Po ukončení reakce (vyčerpání kyseliny nebo naplnění válce) válec uvolněte, rychle otočte a zasuňte do něj hořící špejli, která okamžitě zhasne.

 

1.5       Otázky a úkoly pro žáky

1)      Napište vzorce uhličitanu sodného, uhličitanu vápenatého a oxidu uhličitého.

2)      Co víš o oxidu uhličitém? Kterou vlastnost jsme tímto experimentem potvrdili?

1.6       Metodické poznámky

Lze provést také jako laboratorní práci s polovičním množstvím chemikálií a 5% HCl.

Diskuze k článku

Poslední komentáře

Načítání...