Kategorie

Home

Chemie

Antacidy

Antacidy

Antacidy

autor red. | kategorie Chemie 2. stupeň ZŠ

1         Antacidy

Čas: 40 minut

1.2       Pomůcky a chemikálie

Minimálně dva druhy volně prodejných antacid (jedlá soda NaHCO3, emulze Maalox, Anacid nebo tablety Tums, Rennie, ne ve formě žvýkacích tablet!), kádinky 100 ml a 250 ml, destilovaná voda, škrobový maz, kyselina chlorovodíková (14%), kahan, univerzální indikátorové papírky nebo lakmusové papírky, filtrační papír, třecí miska s tloučkem, nálevka, skleněná tyčinka, lžička.

1.3       Princip

Antacidy jsou přípravky proti nadměrné kyselosti žaludeční šťávy. Léčivé látky obsažené v těchto přípravcích mají neutralizační účinek na kyselinu chlorovodíkovou, která je zodpovědná za kyselost žaludečního obsahu, a tím jeho kyselost snižují. Antacid se užívá k léčbě obtíží souvisejících s nadbytkem žaludeční kyseliny, jako je pálení žáhy, nadměrné říhání, zatékání kyselého žaludečního obsahu do úst a bolesti v žaludeční krajině nalačno. Na doporučení lékaře se přípravek užívá k léčbě zánětů žaludeční sliznice, zánětů sliznice jícnu a může být součástí léčby žaludečního a dvanácterníkového vředu. Jednoduchým experimentem lze potvrdit jejich vliv na hodnotu pH prostředí.

1.4       Postup

Připravte škrobový maz (asi 1g škrobu dobře rozmíchejte v kádince v 50 ml studené destilované vody na kaši, vzniklou suspenzi nalijte do 500 ml horké, nejlépe vařící vody). Nalijte asi 50 ml mazu do kádinky a okyselte kyselinou chlorovodíkovou na pH příbližně 3, čímž napodobíte žaludeční obsah. Do kádinky přilijte obsah jednoho sáčku antacidu (předem sáček promnete mezi prsty), případně nasypte tabletu antacidu, rozetřenou ve třecí misce, nebo malou lžičku jedlé sody. Obsah dobře promíchejte tyčinkou, tabletu nechte rozpustit. Opět změřte pH a zaznamenejte jeho změnu. Sestavte filtrační aparaturu a obsahy kádinek zfiltrujte přes filtrační papír do čisté kádinky. Naposledy změřte hodnotu pH a zaznamenejte její hodnotu.

 

1.5       Otázky a úkoly pro žáky

Vyplňte tabulku přibližného účinku antacid podle změny pH.

 

antacidum 1

antacidum 2

antacidum 3

antacidum 4...

pH suspenze

 

 

 

 

pH po smíchání

 

 

 

 

pH po filtraci

 

 

 

 

  • Které z použitých antacid může podle zjištěných údajů působit nejvýznamnější pozitivní změny na žaludeční sliznici a nejvíce mírnit účinky kyselého prostředí?
  • Které antacidum se nejlépe rozpouštělo, které se rozpouštělo nejpomaleji? Má rychlost rozpouštění nějaký vliv na účinek antacidu?
  • Napište obecně reakci kyseliny s hydroxidem, jak se tato reakce jmenuje a jaké látky vznikají?
  • Doplňte pravou stranu rovnic:

2HCl  +  Mg(OH)2  →

3HCl  +  Al(OH)3  →

1.6       Metodické poznámky

Léčiva nemusí být z lékárny, jedlou sodu (NaHCO3) zakoupíte v obchodní síti. Suspenze dobře rozmíchejte, aby byly výsledky porovnatelné. Stejně tak tablety antacid nechte zcela rozpustit (trvá to asi 10 minut).

Diskuze k článku

Poslední komentáře

Načítání...