Modrý inkoust a zmizík
autor red. | kategorie Chemie 2. stupeň ZŠ
1 Modrý inkoust a zmizík
Čas: 10 minut
1.2 Pomůcky a chemikálie
Filtrační papír, štětec nebo špejle a vata, kádinky, rozstřikovač, houbička nebo papírový kapesník, voda, hexakyanoželeznatan draselný K4[Fe(CN)6], hexakyanoželezitan draselný K3[Fe(CN)6], chlorid železitý FeCl3, hydroxid draselný KOH, síran železnatý FeSO4, šťavelan draselný K2C2O4.
1.3 Princip
Pokud k roztoku žluté krevní soli (K4[Fe(CN)6]) přidáme kapku roztoku železité soli, vytvoří se sytě modrá sraženina, nazývaná Berlínská modř. Pokud k roztoku červené krevní soli (K3[Fe(CN)6]) přidáme několik kapek roztoku železnaté soli, vzniká opět sytě modrá sraženina, nazývaná Turnbullova modř. V obou případech vzniká komplexní sloučenina přibližného složení Fe4[Fe(CN)6]3, která se v alkalickém prostředí rozkládá na oranžovohnědý hydroxid železitý podle rovnice:
Fe4[Fe(CN)6]3 + 12 KOH → 4 Fe(OH)3 + 3 K4[Fe(CN)6]
Zmizík: berlínská a Turnbullova modř v redukčním prostředí kyseliny šťavelové přecházejí na oxalatokomplexy železnaté/železité, které jsou velmi slabě zabarvené.
Fe4[Fe(CN)6]3 + 12 K2C2O4 → 4 K3[Fe(C2O4)3]+ 3 K4[Fe(CN)6]
1.4 Postup
Jako činidlo pro psaní nápisu použijte 5% roztok žluté krevní soli (K4[Fe(CN)6]), vyvolejte jej 5% roztokem chloridu železitého. Pak je možné tento modrý inkoust nechat zhnědnout účinkem roztoku 5% hydroxidu sodného. Pokus demonstrujte tak, že text potřete papírovým kapesníkem nebo houbičkou navlhčenou roztokem NaOH.
Zmizík: Po usušení nebo jen v mírně zavlhlém stavu potřete nebo postříkejte modrý text vodným roztokem šťavelanu draselného. Text ihned mizí a zůstává prázdné bílé místo. Jako zmizík můžeme použít také například šťávu z citronu.
1.5 Otázky a úkoly pro žáky
- Napište vzorec železitého iontu a železnatého iontu
- Kdy a účinkem čeho se mění inkoustové nápisy ve vašem sešitě?
Poslední komentáře