Příprava vodíku reakcí vápníku s vodou
autor red. | kategorie Chemie 2. stupeň ZŠ
1 Příprava vodíku reakcí vápníku s vodou
Čas: 10 minut
1.2 Pomůcky a chemikálie
2 zkumavky, stojan, držák, kahan, skleněná trubička zúžená do kapiláry, zátka s otvorem, Ca, fenolftalein (popř. univerzální indikátorový papírek).
1.3 Princip
Ca + 2 H2O → Ca(OH)2 + H2
Reakcí vápníku s vodou vzniká vodík a hydroxid vápenatý. Reakce probíhá také s alkalickými kovy, ale její průběh je bouřlivější a tudíž nebezpečnější.
Důkaz vodíku lze provést spalováním. Přítomnost hydroxidu vápenatého se projeví vznikem růžovofialového zabarvení po přidání fenolftaleinu.
1.4 Postup
Do držáku na stojanu upevněte zkumavku ve svislé poloze. Do jedné třetiny nalijte vodu a vhoďte do ní kousek vápníku. K ústí zkumavky přiložte druhou zkumavku a do ní jímejte uvolňující se plyn. Po najímání plynu do zkumavky, proveďte jeho důkaz. Po přiblížení vodíku k plameni se reakce ve zkumavce projevuje „houknutím“ („štěknutím“).
Zkumavku můžete také uzavřít zátkou, jejímž otvorem uprostřed prochází skleněná trubička zúžená do kapiláry. Po zapálení na konci skleněné trubičky plyn hoří.
Do zkumavky můžete pak přidat pár kapek roztoku fenolftaleinu či indikátorovým papírkem ověřit vznik druhého produktu – hydroxidu vápenatého.
1.5 Otázky a úkoly pro žáky
1) Zapište rovnice reakcí sodíku a draslíku s vodou.
2) Lze provést ověření přítomnosti vzniklého hydroxidu přidáním roztoku lakmusu?
Vysvětlete.
Kolik gramů vápníku je třeba k přípravě jednoho molu vodíku?
Poslední komentáře