Kovové stromy (demonstrační pokus)

autor red. | kategorie Chemie Střední škola
1 Čas: 30 minut + denní interval
2 Pomůcky a chemikálie
Dusičnan Pb(NO3)2 nebo octan olovnatý (CH3COO)2Pb, dusičnan stříbrný AgNO3, chlorid cínatý SnCl2 (vše asi 5 % roztoky), granulovaný zinek, rtuť (případně měděný drát), ethanol, voda, kádinky 250 cm3, hodinová sklíčka, skleněné tyčinky, bavlněná nebo silonová nit, nálevky, filtrační papír, stojany, filtrační kruhy a svorky, odměrné baňky (250 cm3).
3 Princip
Vytěsňování kovů z jejich roztoků na základě řady napětí kovů. V této řadě platí, že kov v řadě vytěsňuje kov napravo od něj z roztoku jeho soli, je tedy pro tento kov redukčním činidlem. Platí to i pro vodík, který je kovy ležícími v řadě napětí nalevo od něj vytěsňován z kyselin.
4 Postup
Saturnův strom: Saturn (alchymisticky) = olovo
Do přefiltrovaného cca 5% roztoku dusičnanu nebo octanu olovnatého v kádince zavěsíme na niti očištěnou granulku zinku. Můžeme použít také očištěný zinkový drátek případně plíšek. Kádinku přikryjeme hodinovým sklíčkem a necháme několik dní stát v klidu.
Pb(NO3)2 + Zn → Pb + Zn(NO3)2
Pb2+ + Zn0 → Pb0 + Zn2+
Principem Saturnova stromu je reakce zinku a olovnaté soli za vzniku zinečnaté soli a olova, které tvoří pozorovatelné krystaly.
Saturnův strom
Dianin strom:
Do přefiltrovaného cca 5 % roztoku dusičnanu stříbrného v kádince přidáme pipetou opatrně několik malých kapek rtuti. Kádinku přikryjeme hodinovým sklíčkem a necháme několik dní v klidu stát.
2 AgNO3 + Hg → 2 Ag + Hg(NO3)2
2 Ag+ + Hg0 → 2 Ag0 + Hg2+
V případě Dianina stromu rtuť vytěsnila z roztoku stříbrné soli ryzí stříbro. Nezreagovaná rtuť vytvořila se stříbrem amalgám, který tvoří pozorovatelné stříbrné krystaly.
Dianin strom
Jupiterův strom: Jupiter (alchymisticky) = cín
K 120 ml přefiltrovanému cca 10 % ethanolovému roztoku chloridu cínatého v 250 ml kádince nalijeme cca 100 ml vody a dobře promícháme. Přes kádinku položíme skleněnou tyčinku a přes ni zavěsíme na niti očištěnou granulku zinku. Můžeme použít také očištěný zinkový drátek případně plíšek.
SnCl2 + Zn → Sn + ZnCl2
Sn2+ + Zn0 → Sn0 + Zn2+
Jupiterův strom je reakcí zinku a cínaté soli za vzniku zinečnaté soli a cínu, který tvoří pozorovatelné lesklé krystaly.
Jupiterův strom
5 Otázky a úkoly pro žáky
1) Popište iontovými a úplnými reakcemi děje, které probíhají při vzniku kovových stromů. Jak by se daly tyto reakce využít v analytické chemii?
6 Metodické poznámky
Při práci se rtutí postupujeme velmi opatrně! Je jedovatá a může s ní pracovat jen dospělý a zkušený experimentátor. Nesmí se vylít, protože by se mohla pomalu odpařovat a způsobit chronickou otravu. Nesmí se vylévat do odpadu a všechny její zbytky musí být zneškodněny (kontaktujte firmu!). Namísto rtuti je možno použít očištěný měděný drátek, stočený do tvaru stromku, korunky, listu nebo i jinak podle fantazie. Celkem dobré je také použít očištěný zinkový plíšek. Cínaté soli jsou ve vodě většinou rozpustné, ale v nadbytku vody se roztoky zakalují komplexními ionty. Chlorid cínatý je ovšem dobře rozpustný také v ethanolu, proto připravíme nejprve ethanolový roztok, který následně naředíme vodou. Nevýhodou Jupiterova stromu je skutečnost, že roztok Sn2+ je i přesto zakalený (viz obr. dole). Proto pro pozorování vyloučeného cínu musíme nit s krystaly ze směsi opatrně vysunout. Ideální výsledky vydá pokus druhý den, případně později. Pozor, roztok dusičnanu stříbrného na světle postupně tmavne!
Poslední komentáře