Kyselina do oka
autor red. | kategorie Chemie Střední škola
1 Pomůcky a chemikálie
Kyselina trihydrogenboritá p.a. nebo alespoň čistá (H3BO3), přípravek Ophtal, destilovaná voda, kádinky 100 cm3, odměrná baňka 250 cm3, třecí miska s tloučkem, nálevka, skleněná tyčinka, lžička, váhy, porcelánový kelímek, triangl, kahan, sirky, lodička na vážení, univerzální indikátorové papírky.
2 Postup 1
Postup 1 Příprava očních kapek
Kyselinu boritou rozetřete v třecí misce, na lodičce odvažte 4,7 g této kyseliny a připravte její vodný roztok v odměrné baňce (250 cm3). Pak z připraveného roztoku odlijte 30 cm3 do jedné kádinky a do druhé nalijte 30 cm3 přípravku Ophtal. Změřte pH obou roztoků a obě hodnoty porovnejte.
Postup 2 Praktické ověření teoretických předpokladů a výpočet
Zvažte porcelánový kelímek s přesností minimálně na setiny gramu. Kyselinu boritou rozetřete v třecí misce, na lodičce odvažte 3 g této kyseliny a nasypte ji do kelímku. Zaznamenejte přesnou hmotnost kelímku i kyseliny borité. Kelímek umístěte do trianglu nad kahan a začněte jej zahřívat. Kelímek nezakrývejte. Žíháním kyselina ztrácí vodu, proto zahřívejte opatrně, aby nevykypěla. Vyžíhaný kelímek nechte vychladnout a opět jej zvažte s přesností na setiny gramu. Hmotnosti před a po žíhání odečtěte a vypočtěte podíl vody ve vzorku. Látku, která zůstala na vnitřních stěnách kelímku, rozetřete v třecí misce a nasypte do kádinky. Zalijte vodou a míchejte, aby se rozpustila. Po chvilce změřte pH.
3 Otázky a úkoly pro žáky
- Jak jsou definovány slabé kyseliny?
- Kolik vodíkových iontů se odštěpí při hydrolýze kyseliny trihydrogenborité?
- Vypočítejte teoretický hmotnostní zlomek vody v kyselině trihydrogenborité.
- Jaký byl praktický výsledek vašeho experimentu?
- O kolik procent se lišil teoretický výpočet od praktického výsledku?
Poslední komentáře